_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

Umineko no naku koro ni - recenze

25. srpna 2010 v 14:45 | Kaori |  Anime
umineko no naku koro ni
Originální název: うみねこのなく頃に
Režie: Chiaki Kon
Studio: Studio Deen
Rok vydání: 2009
Počet epizod: 26
Žánr: Thriller, fantasy, detektivní

                Na tohle anime jsem se chtěla podívat už dlouho. Ale měla jsem jeden zásadní předsudek. "Od tvůrců Higurashi? Ne, díky." Abych byla upřímná, Higurashi je anime, který u mě absolutně pohořelo, a z těch cikádích spratků mi bylo leda tak blivno...
Jenže na netu bylo čím dál tím více pozitivních recenzí na Umineko, takže jsem nakonec tento zádrhel překousla a pustila se do stahování...                Hlava rodiny Ushiromiyů, Ushironiya Kinzou dožívá své poslední dny ve svém sídle na odlehlém ostrově Rokkenjima. Zbytek rodiny se začne shánět jak supi a již nedočkavě spřádají plány, jak se poperou o rodinné dědictví. Nejenom, že je v sázce post o hlavu rodiny, dokonce se traduje, že Kinzou dostal výměnou za svou duši od čarodejnice Beatrice neuvěřitelné množství zlata. Hádanka ke zlatě je zašifrovaná v epitafu čarodějky, kde se i jen tak mimochodem píše o jejím vzkříšení. A věštba se začne plnit již ten večer jejich příjezdu. Čas je neúprosný, a kdo zaváhá, umírá. V boji s čarodějnicí i ostatními členy rodiny se ve všem tom zmatku navíc najde někdo, kdo se opovažuje zpochybňovat existenci magie. A tak nezbývá nic jiného, jež připravit čtyři hry, během nichž lidský důvtip a nekonečnost magie svedou boj, který rozhodne o životech lidí na ostrově...

                Nebudu se zdržovat tím, jak neuvěřitelná náhoda je, že se všichni sjedou na pustý ostrov, kde zrovna, když se začne vraždit, vypukne hurikán, čímž se přeruší i telefonní spojení a chudáci lidi růstanou odříznutí, protože jsou to zas zbytečný mouchy, na které jsem svou rejpavostí prostě musela upozornit. Na druhou stranu, když už je hurikán, nelezu ven, ne? (Venkovní scény zas až tak výjimečné nejsou... v hurikánu.)
                Zprvu jsem měla trochu binec v postavách, ale rychle jsem si na ně zvykla a utřídit si je pak není problém (Chamtiví dospělí, mladá generace, fakt děsivý vražedný holčičky a uječená Marie). Když už nic, museli tam prostě narvat nějakou malou, nejlépe roztomilou holčičku, ze které se postupně vylouskne psychovraždící lolitka, z jejíchž děsivých proroctví mají bobky všichni okolo, sama přitom pořád jen kňourá a hučí a já upřímně doufala, že jestli se někdo dostane živý z ostrova, ona to nebude.
                Dále tu byly trapné seky v podobě fakt dramatických blesků a děsivého smíchu Beatrice (asi jí připadalo hrozně vtipný, že se umí zjevovat z motýlů), a, již zmíněné, malé holčičky, nejlépe lolitky, které vraždí všechno okolo sebe (když se tam objevily krvelačné cosi s ouškama, jejichž útoky připomínali proměnu Digimonů, měla jsem dost). Nebo jsem snad jediná, která si čarodějnice představuje... No, prostě jako čarodějnice, a ne jako malé holčičky, jímž není více jak šest v nařasených šatečkách, s milými úsměvy, pochybnými myšlenkami a co-možná-nejvíce-krvavými činy. Ne, díky, asi jsem z toho už vyrostla. (Na postavičky, jejichž objem krve v těle je sto hektolitrů, které se jejich tepnami řítí takovou rychlostí, aby po bodnutí vystříkla impozantní fontána krve až ke stropu, mě už taky neuživí).
                Pojďme k našim soupeřům. Když opomenu Beatriciny hysterické záchvaty uječeného smíchu a Battlerovu potřebu dramaticky ukazovat na osoby, zrovna když ho napadne něco geniálního (nejlépe, když ho kamera zabírala zespodu), tak byl jejich souboj skutečně zajímavý. Na jedné straně cosi, co se chtělo znovuzrodit, na druhé malý capard, kterého bavilo oponovat magii lidskými činy. Líbily se mi souboje modré a červené pravdy a Battlerův důvtip v objasňování vražd. Beatrice si pro něho přichystala celkem čtyři hry, ve kterých se mohl předvést. (Jojo, přesně jako Higurashi, tohle bylo ale lepší v tom, že tam alespoň dávaly ty jejich argumentační prostřihy). I když vztah mezi těma dvěma mě často vytáčel. V jednom díle se mohli servat, v druhém čarodějka trpěla výčitkami, v třetím se zas vesele bavili o tom, jak je možný, že polovina Battlerova příbuzenstva právě poumírala. Zábava.
                Celé anime bylo relativně koukatelné, přinejmenším poutavé. Ale čtvrtá hra... To bylo Zlo. Nápad, udělat to jakoby o dvanáct let později, mi připadal dobrý. Bohužel by nesměli v prostřihách zpátky na ostrov zprasit do sebe všechno, co mohli (o tom, proč se tam pořád motala Marie se svým o facku prosící uh~ uu~ Zabiju tě, mami! Uuu~, radši ani vědět nechci).
                Vadily mi úchylné a rádoby vtipné hlášky a narážky na začátku každé hry. Když už se jednou snažím o thriller, rozhodně to nemíchám s něčím, co připomíná humor.
                Sakra... Vždyť mě se to anime relativně líbilo! xD Mezi anime je detektivek jak šafránu, o to míň dobrých detektivek, takže buďme rádi za to, co máme, rozumíme si? (I když podtrženo shrnuto - za vším hledej lásku, není zrovna vyvrcholení hodné chvály o super jedinečném nápadu).
                Co se týče kresby, ta byla jen průměrná, ovšem líbila se mi mimika postav. Hudební doprovod byl výborný (fajn, až na jednu písničku, která hrála většinou při soubojích. Znělo to trochu jak spartakiáda) a opening s endingem jsem si užívala. Ale i tak nebyly zas až tak dobrý, abych je nepřeskakovala.

                Celkově Umineko řadím k těm lepším anime, i když podruhé bych se na to nekoukla. A je fakt, že kdyby to mělo ještě o deset dílů více, umřela bych nudou, protože v podstatě stačí vidět jenom první a čtvrtou hru.

Chtěla jsem toho napsat ještě více, ale nemám psavou. Tenhle článek je zmatený ažaž, není třeba to ještě více prasit.

P.S.: Nemáte někdo patche na novelu? Všude jsem se dočetla, že je nesrovnatelně lepší. Jenže patch se rozhodl, že nebude fungovat -.-"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Artemis Artemis | 6. prosince 2010 v 18:36 | Reagovat

Patche jsou na witch huntu:http://witch-hunt.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama