_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

Měsíční svit

28. ledna 2011 v 16:23 | Kaori |  Knihy
Rob Thurman měsíční svit
V textu se vyskytují spoilery k první knize!

"Jak tedy víš, že jsem tam byl?"
"Stejně, jako vím, že ti Vtipálek zírá na zadek. Je to zákon přírody. To nejde změnit."
Niko mrknul přes rameno a oči se mu ještě více zúžily. Robin se ani neobtěžoval tvářit se nevinně, pokrčil rameny, nestoudně a naprosto zkaženě se zazubil a pak pokračoval v jídle.

Rob Thurman
Měsíční svit (Moonshine)
Nakladatelství:Fantom Print, 2010
Žánr: Fantasy, akční

                Život už není těžký. Ne po tom, co jste bez mrknutí vymlátili svou rodinu, tedy alespoň z otcovy strany. To ale neznamená, že byste přestali žít v utajení. Je to přeci zábava. Navíc Zlo může číhat za každým rohem. A co jiného dělat, než založit si detektivní agenturu, hlavně nenápadně, vždyť jste inkognito! Takže po tom, co jste nechali světovou hrozbu a fialový svetr upadnout v zapomnění, zabíjíte šotky na poutích a hrajete poker s vlkodlaky.
                A první kámen úrazu na sebe nenechává dlouho čekat. Jeden zubatec si myslí, že proti němu druhý Punťa něco chystá. A místo toho, aby se to Alík jal vyřešit, povolá si soukromé detektivy. Proboha, jsou to vlci, mají tesáky a drápy, když chtějí vodkráglovat svého soka v rámci smečky, prostě to udělají. A z této malé zápletky se dostáváme k hlavnímu ději.
                Au.
                Že je to děj jak řemen, je jasné. Příběh je tak prostoduchý, že bych ho vymyslela i já. Rádoby kriminální zápletka nepředvídatelná jako v CSI: Miami. Největší parchant je nakonec nenápadný cvok, bez krve se to neobejde a vy na to koukáte vlastně jenom kvůli Horaciovi. Který je v tomto případě Vtipálek, a jeho vtípky jsou mimořádně ubohé a jeho šarm se rozbředl v Abbagorově puchu.
                Jeden by vážně doufal, že po první knize, kdy měla Thurmanová postavy pod palcem, bude druhá ještě svižnější a od rány. Omyl. Spíš to vypadá, že se charaktery nijak nerozvíjí a raději upadají do zšedlých archetypů. Tedy až na to, že Niko začne mluvit jako dlaždič a Kaliban ztratí koule.
                Možná se pletu, ale nevzpomínám si, že by se Kal musel pozastavovat nad každou loknou zrzavých vlasů a obdivoval šaty, které malá vědma nosí. Správně, do temný, temnější, nejtemnější z temných urban fantasy dorazilo jaro a všude je plno lásky a růžovoučké romantiky, až na to, že je to temné a tragické, samozřejmě.

                Člověk si uvědomí, co má, až po tom, co to ztratí. A Kal na tom není jinak a tak mu, jako správnému tvrďáku, nezbývá nic, než sebeobviňování za to, že George někdo unesl. A že za ni chce pořádné výpalné, to je jasné. A není to nic jiného, než tisíce let stará koruna. Že by se chtěl zloduch samozvaně korunovat Králem lidstva? Asi těžko, ale s lidstvem to má určitě něco společného. A co víc; kde je Kalova žárlivost ohledně Nika?! Dříve ho nezpustil z očí a teď ho v klidu nechává napospas upírce? Upírce! Je to ona, ke všemu. Nejspíš se stvůra naučila důvěřovat stvůře.
                Zápletka je průsvitná jako arch papíru a souvislosti docvaknou okamžitě samy při prvním náznaku rozuzlení, žádné šokované "Aha" se nekoná. S bratry ani jejich "přáteli" se člověk neztotožní jako v první knize a i když se strany obrací jedna báseň, absolutně to ztrácí na onom náboji, který z omšelé rutiny dělá nervy drásající počtenou.
                Druhý díl je rozhodně slabým odvarem prvního a o několik příček si pohoršil ještě něčím. Drsné podmínky, nedůvěřivý zaměstnavatel, který vám chce ukousnout hlavu, hustohlášky míjející se účinkem, plno nestvůr, ať živých, tak mrtvých, které vás chtějí sežrat, absolutní nezdolnost vašeho těla, kdy s vámi může být házeno jako s frisbee a vy stejně vstanete, maximálně řeknete "Au" nad šrámem na rameni. A chladná jistota v podobě nabité bouchačky. Nepřipomíná vám to něco? Že by třeba Anitu Blake od Hamiltonové? Už jenom název knihy odvozený od špinavého baru poukazuje na to, že Měsíční svit není taková bomba, jak všichni očekávali.
                Ne, že by se to nedalo číst, k odreagování je to výborné, příběh nevázne a hrozí závrať. Ale duchaplnost chybí. Navíc se problémy řeší úplně samy. Ale když žijete několik tisíc let a máte trilion známých, nedivím se, že se řeší samy, protože alespoň jedna... bytost odpověď na vaši otázku znát musí. A jaká to je náhodička, že zrovna na tak malém kusu země, jako je New York, se vyskytuje tolik důležitých kreatur - trol starý jako sám svět, nejstarší ze skoro nejstarší rasy, tlupa andělů, postižení vlkodlaci (Co by to bylo za alfasamce, kdyby neměl dvě hlavy?) a samozřejmě dva zamilovaní bratři, kteří tomu všemu čelí. Ach, ta Amerika má vážně všechno.
                Čte se to sice dobře, ale k úctě první knihy i sobě samé si další, doposud tři vydané díly, nepřečtu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | Web | 9. července 2011 v 20:47 | Reagovat

No sice si k tomuto dílu jaksi skeptická xD ale já si dvojici hlavních hrdinů natolik oblíbila, že se hrozně těšim i na tento díl a určitě si přečtu všechny díly na to navazující xD ty dva prostě miluju, a i když to bude jen slabší, určitě to nebude tak zlý x)

2 Klára Klára | Web | 17. července 2011 v 10:04 | Reagovat

nemohla sem si odpustit po přečtení knihy nedat sem komentář xD ano, opravdu je tenhle díl slabší než ten první, ale to si zavařila autorka sama, neměla ten první díl napsat tak zatraceně dokonalej x) ale když se tenhle díl nebude srovnávat s tím prvním, tak je podle mě taky hodně dobrej x)

3 Allen Allen | E-mail | Web | 6. března 2012 v 14:31 | Reagovat

Super blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama