_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

V temnotě

20. ledna 2011 v 21:56 | Kaori |  Knihy
sdg
"Alenko, začínáš mě opravdu srát."

Rob Thurman
V temnotě (Nightlife)
Nakladatelství: Fantom Print, 2010
Žánr: Fantasy, akční

Život je těžký, když jste monstrum. A není to o nic jednodušší, ani když máte pocit, že se proti vám spiknul celý svět. Vlastně to je ještě horší, protože to není jenom pocit. Popravdě to vypadá, že sám Osud se rozhodl, že vám z života daruje jen to nejhorší. Kéž byste se alespoň mohli schovat za máminu sukni, ale co čert (grendel) nechtěl, ona radši sáhne po levné pálence, než aby vás něžně pocuchala ve vlasech. A víte, co je nejhorší? Že váš vlastní otec ji s potěšením promění v chodící pochodeň. A kdyby něco, to on vás chce obsadit do hlavní role svého příběhu o konci lidstva.
                A to je jenom začátek.
                Proto Kalibanovi (jméno dokazující mateřskou lásku) nezbývá nic jiného, než po tom, co je po dvou dnech vyflusnut z jiné dimenze, kam ho jeho papík zatáhl, a kde strávil dva roky, vzít nohy na ramena. V jeho útěku ho podporuje jeho bratr Niko - super ninja, posedlý zdravou výživou. Jenže 4 roky na útěku, to je k vzteku. Jednou prostě musí přijít den, kdy vám další stěhování přijde nesmyslné, a vy se budete chtít temnotě postavit. Nebo snad oddat?
                Ano, chápete správně, v tichosti vedle vás žijí monstra, o kterých se nám ani nesní a trol pod mostem nebo ghúl řídící taxík, jsou naprostou samozřejmostí. Škoda, že mi tupí lidé o tom nemáme ani páru.
                Až na Kala, on je přeci také monstrum. Napůl. Vlastně je to pokus. Pokus, díky němuž se, v minulosti nejmocnější rasa odporných elfů, bude moct navrátit ke své nadvládě nad světem. Takže Kaliban je vyvolený, chápete?!
                A ne, není to kýč. To jenom moje láska k ironii z toho dělá frašku, protože tahle kniha je... bomba.

                Možná se to tváří nudně a ohraně a vlastně z části je, ale i tak to má rozměr něčeho, co tu ještě nebylo. Děj vůbec nepokulhává, vlastně se žene kupředu závratnou rychlostí a neustálá akce vám nedovolí dát knihu z ruky. A postavy? Jsou třešničkou na dortu, zamilujete si je okamžitě. Kal je kapitola sám o sobě, dva roky ztraceného dětství se na něm dokonale podepisují, zabiják bratr, kozlí sexuální deviant bez kopýtek, upírka, která navzdory svému jménu Dobromila Nezmarová, vůbec není bestiální, škaredá Alenka v zrcadle a dokonce i barmanka fascinována svým vlastním poprsím. Všichni do jednoho jsou skuteční. Nejsou to samozřejmě mazlíčci, ale ani nejsou přehnaně vyumělkovaní. Jsou prostě obyčejní, v rámci možností.
                Příběh je bohatý na slovní přestřelky, krvavé přestřelky, vtip, nadhled, hustohlášky a čéérný humor. Nenechá vás vydechnout a perla se objeví tam, kde ji nečekáte. Vlastně je to smutný příběh, ale díky Kalovy ironii a schopnosti udělat si srandu ze sebe sama, si knihu skutečně užijete.
                Největší zvrat nastane zhruba ve dvou třetinách, kdy se drasticky změní pohled vypravěče. Nechci spoileroval, ale řeknu vám, že si z toho skutečně kecnete na zadek.
                Je pravda, že konec mě, vzhledem ke spádu, vcelku zklamal, ale možná je to lepší, že to dopadlo tak, jak to dopadlo, protože super-konečná-mela, by to celé nejspíš jenom shodila.
                Když jsem si četla recenze, moc jsem jim nevěřila. Příběh vyprávěný mladým klukem, který je středem zájmu vražedných příšer a neví proč? A ještě ke všemu to psala ženská? Ne, díky. Ale nedalo mi to, a přeci jsem si to k Vánocům koupila. A chyba to nebyla. Rob Thurman nezachází za hranice a vůbec se příběh nesnaží podat v nechutnostech, drsném jednání, vulgárnostech, či nadmíře sexuálních scén, jako tomu bývá u jiných autorek píšící z pohledu muže.
Ne, že bych proti takovému pojetí něco měla, ale na "V temnotě" zkrátka vůbec nepoznáte, že to psalo... něžné pohlaví.
                Vlastně to nepsala žena. Nepsal to ani muž. Je to pohled do mysli mladého Kala, který si chce jenom zachránit zadek. To on to vypráví. Tečka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | E-mail | Web | 21. ledna 2011 v 21:59 | Reagovat

hele, knížka jo? a mají ji normálka v knihkupectvích? mě zaujalooo x) navíc píšeš přesně tak krásně ironicky, jak se mi to líbí xD

2 Yuuri ^^ Yuuri ^^ | Web | 22. ledna 2011 v 13:42 | Reagovat

*kecla si na zadek už jen z té recenze* Máš jí doma?! Máš?! Máš?! *-* takže milá zlatá, beru si ji domů!!! XDDD

3 KadetJaina KadetJaina | E-mail | Web | 22. ledna 2011 v 16:24 | Reagovat

Fajne, tak tuhle si pořídám *připisuje na seznam ke Kingovi a Lovecraftovi* A jak je to od Fantom Print, tak by to mělo bejt dobrý :D

4 Kaori Kaori | Web | 23. ledna 2011 v 11:55 | Reagovat

Psiren: No neasi xD Teď už čtu druhej díl, a vypadá to taky dobře. Myslím, že by co nevidět měl vyjít i třetí.
Yuuri: Drzoune! Stalo se xD Takže čti rychle, víš, co jsem říkala xD

5 Klára Klára | Web | 25. ledna 2011 v 21:45 | Reagovat

Jéééj! Tě praštim xD tak já mám číst knihy do povinný četby k maturitě a ty mě nalákáš na jinou knihu! xD to zní úúúžasně! a co je nejlepší...oni ji opravdu mají v knihovně xD moje euforie roste xD ... ale jsou na ní asi tři rezervaci..si počkám no xD ale těším se na ní x)) díky za tip, čtení miluju, takže sem hoď klidně víc recenzí na knížky :))

6 Klára Klára | Web | 8. července 2011 v 19:32 | Reagovat

Tak jo, konečně jsem se k této knize dostala, a musim opravdu poděkovat za tip:) jsem zatim jen v půlce, ale čte se to jednim dechem:) vážně úžasná knížka n_n

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama