_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

Shiki

6. března 2011 v 22:53 | Kaori |  Anime

Originální název: 屍鬼
Studio: Daume
Rok vydání: 2010
Počet epizod: 22
Žánr: Horor, fantasy, seinen,


Drákula se obrací v hrobě už sakra dlouho. A ne proto, že by chtěl povstat, právě naopak netouží po ničem jiném, než zakutat se minimálně sto sáhů pod zem. Upřímně? Nedivím se mu. Být jím, tak tesáky ani nevystrčím, když vezmu v potaz, co všechno se v dnešní době nazývá "upírem". Jeden už přestal skoro doufat, že se na scéně objeví upíři, kteří budou sát krev a ne pyje svých kamarádů, jak si často a rády holčičky představují. Ale věřte tomu nebo ne, stal se zázrak.
A to ve vesnici zvané Sotoba. (Pokud si myslíte, že něco, co má několik tisíc obyvatel nemůže být vesnice, můžete to začít nazývat třeba... Brnem.) Řeknu vám, že větší díra neexistuje. Vesnička je ukryta za sedmero horami, a kdybyste na vesničany vytáhli mobil, jistojistě by vás upálili. Důchodci rozšiřují klepy, mladí netouží po ničem jiném, než vypadnout do města a upíři si mnou ruce, protože lepší místo už si pro svá jatka vybrat nemohli.
Vesničané začínají umírat na anémii a jediným vodítkem jsou kousance od hmyzu, které toho bohužel moc nepoví. A jaká to náhodička, že se zrovna do velkého sídla v evropském stylu na vrcholku kopce, přistěhuje nóbl rodinka, že? Jenže vidláci jsou vidláci a na horory moc nekoukají, takže k žádnému bleskovému spojení souvislostí nedochází.
Budu upřímná od začátku - Toto anime se mi líbí.

Drží se své předlohy z mangy a to jak kresbou tak, bohužel, i charaktery. Shimizu Megumi byla na ránu už jako kreslená a její dabovaná verze je minimálně na přeražení hlavy baseballkou. K úlevě všech se v anime předvádí jen minimálně a její závěrečná scéna je více než povznášející. Ale dost spoilů a řečí o těch, kteří za to ani nestojí.
Zápletka není nikterak originální ani překvapující, je typicky upíří a to je na tom to nejlepší. Upíři po krvi skutečně touží, chuti se bránit nijak neumí, na slunci se škvaří a s východem upadají do hlubokého spánku. Pějme ódy!
Vesničané umírají ve velkém, a že tu něco smrdí je jasné jenom doktoru Ozakimu a studentovi Yuukimu. Každý sám se tak pouští do kolotoče událostí, kdy se snaží přijít záhadě na kloub, naklonit na svou stranu pár spřízněných duší a hlavně - nenechat se zabít. Jenže nákaza se nikomu nevyhýbá, vesničané jsou zapšklí a koneckonců i "šiki" musí jednou šlápnout vedle.
U tohoto díla jsem se nudila minimálně, neustále se něco dělo a střihy mi nedovolily, aby mě ta či ona postava začala nudit. Děje se toho skutečně hodně. Také nedochází k žádnému dělení na "kladňáky" a "záporáky", takže je jenom čistě na vás, kdo bude váš hrdina a komu budete jak malí Jardové držet palečky, protože Shiki se bohatě věnuje každé, alespoň trochu, důležité postavě. Kupodivu se tu děje i jakýs takýs duševní vývoj a vesničané často překvapují. Ozaki ani Natsuno nejsou nijak zvlášť otravní, takže se s nimi dá vcelku snadno vydržet.
Anime se reprezentuje jako horor a myslím si, že tomu docela obstojně dostálo. Nejen v anime, ale i ve filmech a knihách dnes pojem "horor" znamená hektolitry krve a kozy minimálně sedmičky, atmosféra a mrazení v zádech zmizelo. Avšak u Shiki to všechno opět oživuje (nejev formou zubatých). Žádné lekačky se nekonají a krev stříká v porovnatelném objemu ke skutečnosti. Děj vás nechává napjaté a některé výjevy vám to nepříjemné lechtání v břiše dopřejí.
Je jasné, že k atmosféře je třeba grafika. Ta tu je. A jaká! Není sice nijak dokonalá, ale její zvláštnost, změna stylů i animace, pohledů kamer a důraznosti si vás omotá okolo prstu. Rozhodně jí nemám co vytknout. Plus si u mě zapsalo i používání fotografií. Bystrému oku neunikne, že fotografie se používají snad v každém anime, ale vždy jsou dobře maskované. V Shiki se používají neustále a tvůrci si s jejich zapadnutím zrovna hlavu nelámaly. Ruku k dílu přiložil i hudební doprovod. Ten je silný a působivý, rozhodně ne přeslechnutelný. Mnohé by napadlo, že to bude rušivý element, ale opak je pravdou. I když je hudba výrazná, nebude vám vadit. Openingy i endingy jsou taktéž tématiky zdařilé.
Že je to až moc krásné? Nevěříte tomu? Čekáte někde háček?
Čekáte správně. Poslední čtyři díly série tvůrcům trochu ujely. Ne, že by šlo o samotný konec, ten je fajn, jde spíše o tu velkou "finální bitvu". Ta musela přijít, netvařte se překvapeně! Vzpoura, šílenství, ponorky, krveprolití, strach, bolest, vítr ve vlasech... to všechno je v pořádku. Jediné, co nesedí, jsou počty. V polovině anime je znovuzrozených okolo dvaceti. Na konci to vypadá, že obživla celá Ostrava. Jedna plus jedna má rázem nový rozměr.
Ale pochopte, muselo to být přeci velký a maximálně zubatý.
P.S.: Pokud vás to nepřesvědčilo, tak je dobré vědět, že třešničkou na dortu je Gacktův hlas v jedné z vedlejších rolí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 7. března 2011 v 16:54 | Reagovat

Že bych se na to přeci jen vrtla? Četla jsem spoustu rozmanitých recenzí a teď mě krom čekání na Level E nic neuvádí do nějakého šíleného nadšení.
Btw. Četlas Prokletí Salemu od Kinga? Tam jsou opravdoví a pořádní upíři jako za starejch dobrejch dob ;)

2 Klára Klára | Web | 15. března 2011 v 19:20 | Reagovat

Tak tohle mě hodně zaujalo...a nejen proto, že moc kladných recenzí nepíšeš xD hmm, když mě ve škole přestanou otravovat s maturitou, určitě si najdu čas a podívám se na to XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama